HcFan
Üye Ol / Giriş Yap
HcFan
Üye Ol / Giriş Yap
HcFan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HcFan

HcFan Hayko Cepkin hakkında paylaşımlar bulabileceğiniz bir platform.

AnasayfaAna SayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Kara tren sizin oraya da uğrar - Star Gazetesi / 09.05.2010

YazarMesaj
Hayko Cepkin

Hayko Cepkin

Kara tren sizin oraya da uğrar - Star Gazetesi / 09.05.2010 Empty
MesajKonu: Kara tren sizin oraya da uğrar - Star Gazetesi / 09.05.2010   Kara tren sizin oraya da uğrar - Star Gazetesi / 09.05.2010 Icon_minitimePaz Mayıs 09, 2010 3:14 pm

Kara tren sizin oraya da uğrar

Rock’n Dark Express elemeler için Türkiye’yi dolaştı ve İstanbul’da finali yaptı. Ülkenin dört bir yanında müzisyenlerin ilgisini çeken yarışmanın bu yılki birincisi Sade oldu. Finale Hayko Cepkin Anneke van Girsbergen düeti damgasını vurdu

Rockn’ Dark Türkiye’nin en ilginç yarışmalarından biri. Çünkü rock dünyasının seçkin isimlerinden oluşan jüri bu yarışma için farklı bölgelere gidiyor ve ön elemeleri orada yapıyor. Bu yılın birincisi Sade oldu. Finalde Gathering, Nightwish gibi pek çok grubun vokalistliğini yapan Anneke van Girsbergen Hayko Cepkin’le sahne aldı. Biz de jüri üyeleriyle konuştuk...

Üç saatlik yol beş saatte bitti

MaNga’dan Ferman sorularımızı cevapladı.

• Rock’ın durumunu nasıl gördünüz?

Hiç tahmin etmediğim illerden acayip gruplar dinledim. Bu çok iyi bir gidiş.

• Son dönemde Anadolu’dan grupların başarısını neye bağlıyorsunuz?

Ankara’dan neden iyi gruplar çıkıyor diye bize soruyorlar. Biz de bunu tariflemekte zorlanıyoruz. Anadolu, Ege ve İstanbul’a oranla yapılabilecek çok fazla bir şey yok. Denizin olmaması bile kasvet getiriyor. Bu da ister istemez resim ve müzik gibi sanatlara itiyor. İnsanlar bunun çervesinde daha kolay bir araya geliyor. Müziğe açlık var.

• Amatör gruplara öğütleriniz var mı?

Yeni gruplar prodüktör ile çalışmaktan korkuyor. Bence bu hata. Birçok grup bu yüzden albüm aşamasından dönüyor. Profesyonel birilerinin müziğinize dokunması gerekir.

• Rock’n Dark’ta ilginç anı?

Çanakkale’de balkonun seyirciler yüzünden yıkılma tehlikesi olması bayağı korkutmuştu. Edirne’ye giderken navigasyonun gösterdiği kestirme yoldan gitmedim. Dönerken içimde kaldı, onu kullandım. Meğer bayağı ara yolmuş. Dağlardan geçtim sis çöktü birden... Arabam kaydı. Üç saatlik yol beş saatte bitti.

Rock müzikte Anadolu ihtilali

“MTV Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Yalçın Birol “İnternet varken Anadolu’yla İstanbul’u ayırmıyorum. Bir video paylaşım sitesinde Anadolu’dan bir grubun kaydını ABD’den biri de izleyip beğenebilir” derken Rock FM Genel Yayın Yönetmeni Metehan Mert Çakır, İzmir’in hayal kırıklığına uğrattığını vurguluyor. Pek çok jüri üyesi Adana, Mersin, Balıkesir, Antalya ve özellikle Konya’ya dikkat çekiyor. Gece Yolcuları’nın menajeri Necdet Dikici “Biri Konya’da bu kadar fazla rockçı olduğunu söyleseydi ‘Olur mu canım’ derdim” diyor.

Yetenek dediğin bir peri masalı

Düşler ve Kabuslar Sitesi kurucusu, yazar Doğu Yücel: “Türkçe rock 2000’lerdeki yükselişini olgunluk ve değişim dönemine bıraktı. Duman, Teoman, mor ve ötesi, Athena taklitlerinden kurtulduğumuzu Rock’n Dark 2010 belgelemiş oldu. Gruplar yeni sularda gezinmeye ve kimliklerini bulmaya başladı. Esinlensinler, ama kimseyi taklit etmesinler. Yetenek bir peri masalı, önemli olan çalışmak.”

MySpace Türkiye direktörü Kaan Volkan

Pavyonda çalan rock grubu

“Bilecikli olup da elemelere Ankara’dan katılan bir grup var. Gece yarısından sonra pavyon haline gelen bir barda kendi ceplerinden masraf ederek rock çaldıklarını, 50-55 tane dinleyicileri olduğunu ve hiçbir şey kazanamadan o dinleyicileri arabaya koyup geri getirdiklerini gördüm. İnsanlar inanmış bir biçimde müzik yapmaya çalışıyor.”

Evdeki Ses’in sunucusu Birsen Birdir

Beni Anneke etkiledi

“New School punk dinliyorum, Fin ve İskandinav gruplarına çok fazla sempatim var. Çok sert metal gruplarını da dinliyorum ama beni müzikle ilk tanıştıran grup Abba’dır. Anneke benim müzik medyasına giriş sebebimdir. Hayatımda hep müzik vardı ama Anneke’yi ilk dinlediğim zaman ‘Ben müzikle ilgili bir iş yapacağım’ dedim ama hiçbir dalda yeteneğim olmadığı için bunu seçtim.”

Helal olsun dedirten gruplar var

Müzik yazarı Tolga Akyıldız: Her şeyden önce çok adil ve yetkin bir jüri var. Çok farklı müzik türleri dinleyen insanlar var. Çok ciddi tartışmalar oldu ve üç grup konsesusla seçildi. Yol çok eğlenceliydi. Rockn’ roll hayatların bizzat içinde bulunmuş olduk, grupların yanında giderek değil ama grupların ayağına giderek. Bir iki bölgede katılım daha zayıftı çünkü oradaki kimi gruplar belgelerini toplayamadılar ama belgelerini de toplayabilmeleri, bir araya gelebilmeleri lazım. Bu da işin bir parçası. Anadolu’da çok iyi gruplar var, onlara hep söylediğim şey; bu ruhu kaybetmeyin, buraya geldiğiniz zaman, gece hayatı, kızlar falan çok güzel ama buraya niye geldiğinizi unutmayın. Bu adamlar kendi imkanlarıyla bunları yapmış, helal olsun dedirten gruplar var.
https://hcfan.forum.st

Kara tren sizin oraya da uğrar - Star Gazetesi / 09.05.2010
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Babam da Metalcidir - Milliyet Gazetesi / 27.04.2010
» Hayko Cepkin ve Tatlıses yan yana! - Hürriyet Gazetesi / 28.04.2010
» İki albüm arasındaki yedi fark - Milliyet Gazetesi / 14.03.2010
» Rock’n Dark’ta Müthiş Düet - HaberTürk Gazetesi / 28.04.2010
» Hayko'dan sahnede lazer gösterisi - Yeni Asır Gazetesi / 18.04.2010